• Odwiedziło nas: 174799 osób
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni

24-130 Końskowola

Chrząchów 11 A

Tel: (81) 881-20-01

Sobota, 2019-01-19

Imieniny:

Erwiny, Henryka

Początki szkoły

Jesteś tu: » Strona główna » Historia » Początki szkoły

Początki szkoły

 

 

Na razie tak na apetyt wklejam kilka zdjęć, powoli bedę uzupełniał i systematyzował zbiory.


UWAGA!!! - APEL!!! - KTOKOLWIEK WIE

 

Proszę wszystkich, którzy mogą pomóc, o udostępnienie informacji lub materiałów dotyczących SP w Chrząchowie. Proszę o skany fotografii, lub o udostępnienie ich do skanowania. Osoby, które posiadają jakąkolwiek wiedzę na temat zamieszczonych fotografii również proszę o komentarz, uzupełnianie brakujących danych i korygowanie ewentualnych pomyłek. Działa również forum, na którym można zamieszczać swoje uwagi. Zdjęcia są ponumerowane. 


Kontakt mailowy pod adresem spchrzachow@gmail.com lub osobisty w szkole.


Pozdrawiam:

Tomasz Stefański

 

 fot. ze zbiorów p. Haliny Kęsik.

Fot. 001. 19 luty 1938r. Ludwik Pańczyk z klasą VI na łyżwach. (Brakuje mi informacji na temat miejsca, w którym wykonane jest zdjęcie).


Dowiedziałem się, że na łyżwy chodzono w okolice obecnego sklepu na Chrząchówku przy drodze Warszawskiej. Jesienne i wiosenne nagromadzenie wody powodowało powstawanie naturalnych płycizn, które w sprzyjających warunkach zamarzały tworząc wspaniałe warunki do uprawiania łyżwiarstwa.


Swoją drogą, pewnie na niejednym strychu "drzemią" jeszcze stare, przykręcane lub przywiązywane do butów łyżwy, z drewnianą wzmocnioną metalem płozą. Poszukajcie proszę tych cennych pamiątek w wolnej chwili. Dla potomnych sfotografujemy znalezisko i pokażemy na naszej stronie.


Natomiast na sanki najlepszym terenem były stromizny przy moście na Kurówce.


Na zdjęciu, obok łyżwiarzy znajdują się saneczkarze. Kto wie, może zdjęcie jest ilustracją właśnie takiej wyprawy w okolice przedwojennego mostu.fot. ze zbiorów p. Joanny Boruckiej.

Fot. 002. Chrząchów szkoła w domu prywatnym 1927 r. (Niestety nie znam nazwiska nauczycielki, jeśli ktokolwiek je zna, proszę o kontakt. Osobisty lub mailowy, adres podałem na początku strony).fot. ze zbiorów p. Aliny Suszek.

Fot. 003. Chrząchów kl. IIa 29 października 1927r. Nauczyciele, w środku laseczką kierownik Wincenty Plata. (Nie mam informacji dotyczących siedzących obok p. Platy nauczycielek). W jasnym kapeluszu, po prawej stronie, obok p. Platy siedzi p. Zofia Lichohrajanka.fot. ze zbiorów p. Beaty Ratus.

Fot. 004. Chrząchów rok 1928 lub  1929 oddział III. Nauczyciele: kierownik Wincenty Plata pomiędzy dwoma paniami, których nazwisk nie znam. (Podobnie jak na poprzednim zdjęciu nie znam nazwisk nauczycielek). W jasnym kapeluszu, po prawej stronie, obok p. Platy siedzi p. Zofia Lichohrajanka.fot. ze zbiorów p. Eugeniusza Wiejaka.

Fot. 005. 1929 r. p. Józef Ortyl uczył klasę II. Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej przy wejściu do pałacu w Olesinie, gmina Kurów. (Miejsce wykonania zdjęcia to tylko przypuszczenia).fot. ze zbiorów p. Haliny Kęsik.

Fot. 006. Około roku 1929. Na zdjęciu wśród nauczycieli widać kierownika szkoły p. Wincentego Platę. Nazwiska pozostałych osób są nieznane. (Tu również mam problem z rozpoznaniem pań).Informacja ze starej kroniki pochodząca z przekazów ustnych podaje, iż do roku 1928 w szkole pracówały osoby o takich nazwiskach: Schabowska, Sutnikowa, Król, Stefanowska, Lichochrajówna która na naszych zdjęciach podpisuje się jako Zofia Lichochrajanka, Młodożeniec i Skwarek Franciszek.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 007. Państwo Plata, Wincenty i Janina wraz z córką Barbarą. Data na odwrocie to 24 lipca 1932r. Zdjęcie do kroniki przekazała najprawdopodobniej p. Zofia Pańczyk. Jest na nim dedykacja właśnie dla niej, oraz data 2 października 1941r. W tym właśnie roku, jak podaje kronika p. Janina Plata umiera na czerwonkę.fot. ze zbiorów p. Haliny Kęsik.

Fot. 008. Chrząchów 17 czerwca 1931r. oddział II. Nauczyciele od lewej: Józef Ortyl, Zofia Lichohrajanka, kierownik szkoły Wincenty Plata.fot. ze zbiorów p. Beaty Ratus.

Fot. 009. Oddział VI i V w Chrząchowie 17 czerwca 1931 r. Nauczyciele od lewej: Józef Ortyl, kierownik Wincenty Plata, Zofia Lichohrajanka.fot. ze zbiorów p. Eugeniusza Wiejaka.

Fot. 010. Chrząchów 17 czerwca 1931 r. Nauczyciele od lewej stoi p. Zofia Lichohrajanka, następnie kierownik Wincenty Plata, od lewej siedzą (Nieznana mi z nazwiska nauczycielka) oraz p. Józef Ortyl.fot. ze zbiorów p. Haliny Kęsik.

Fot. 011. 18 czerwca 1931r. Klasa VI Nauczyciele od lewej: Józef Ortyl, Zofia Lichohrajanka, kierownik szkoły Wincenty Plata. (Wygląda na to, że fotografie 010 i 011 były wykonane jednego dnia, nie wiem skąd rozbieżność dat na odwrocie).fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 012a. Najwcześniejsze zdjęcie szkoły. Podpis (Budynek całkowicie niewykończony) sugeruje, że zdjęcie mogło być wykonane wiosną 1932 roku. Na zdjęciu pierwszy od prawej stoi kierownik p. Wincenty Plata.fot. ze zbiorów p. Joanny Boruckiej.

Fot. 012b. To najstarsze chyba zdjęcie szkoły z uczniami, niewielki fragment. Doprowadzenie zdjęcia do tej postaci zajęło mi calutki tydzień. Ale wyszło nieźle. Schody jeszcze bez zadaszenia. 15 października 1932 roku. Wszystkie oddziały już w "nowej szkole". Wychowawczyni oddziału II Leonarda Solańska (chyba 3 od lewej). Nauczyciele od lewej, kier. Wincenty Plata, Janina Plata (tak sądzę, choć nie mam pewności), Leonarda Solańska, Józef Ortyl.


 

fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 012c. 15 października 1932 r. Uczniowie szkoły w Chrząchowie wraz z nauczycielem p. Józefem Ortylem. Na kolanach nauczyciela siedzi córka państwa Platów Barbara.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 012d. Spółdzielcze Stowarzyszenie Spożywców ZGODA w Chrząchowie. Sierpień 1936 roku. Na zdjęciu możemy rozpoznać pierwszy od lewej stoi p. Bronisław Ratus, od lewej siedzą kierownik szkoły p. Wincenty Plata, trzeci od lewej p. Jan Próchniak, czwarty od lewej p. Andrzej Sułek, piaty od lewej p. Wojciech Sułek.


Jeśli ktokolwiek wie coś więcej na temat stowarzyszenia ZGODA, dacie lub miejscu wykonania zdjęcia, czy nazwiskach nierozpoznanychy na zdjęciu osób, proszę o kontakt.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 012e. "Okrężne" w Kole Gospodyń Wiejskich w Chrząchowie sierpień 1936 rok. Na zdjęciu widoczny kierownik szkoły p. Wincenty Plata  z małżonką Janiną i córką Barbarą.


W tle budynek z numerem 39. Prawdopodobnie pełnił rolę sklepu lub składu. Widnieje na nim tabliczka "Nafta Polmin". Państwowa Fabryka Olejów mineralnych "Polmin" w Drohobyczu inwestowała miedzy innymi w "kopalnie ropy naftowej" w Bieszczadach. Eksploatacja złóż w niektórych z nich trwa do dziś.fot. ze zbiorów p. Haliny Kęsik.

Fot. 013. 1937r. klasa V. Nauczyciele na zdjęciu: Najwyższy kierownik Wincenty Plata, obok p. Janina Plata, oraz Eugenia Litwińcowa (pierwsza z prawej w berecie, podparta pod boki - oryginalna pisownia Eugienia Litwińcowa niektórzy przekazują nazwisko jako Litwińska). 1937 r. był ostatnim rokiem pracy pani Eugenii w szkole w Chrząchowie, tego roku została przeniesiona do placówki ośwaitowej w Kurowie. Na miejsce p. Litwińcowej do Chrząchowa trafił młody nauczyciel p. Ludwik Pańczyk. Zdjęcie wykonane na schodach, na tle wejścia do szkoły.


W kronice szkolnej można doczytać że w do roku 1936 w szkole pracują: p. Józef Ortyl, p. Poniedziałkówna, p. Eugenia Litwińcowa, oraz p. Eufemia Śpioch. Przy czym nazwisko Poniedziałkówna pojawia się w tejże kronice po raz pierwszy przy dacie 1933, obok Janiny Platy, Wincentego Platy i Józefa Ortyla.


 

fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 013aa. Klasa V 19 lutego 1938r. Na zdjęciu widoczny na dole po prawej kierownik szkoły Wincenty Plata, po lewej jego żona Janina powyżej kierownika stoi p. Ludwik Pańczyk. To jego pierwszy rok pracy w szkole.


Ciekawostka, zdjęcie pochodzi z tego samego dnia co fotka 001 "na łyżwach".fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 013ab. Pierwsza Komunia Święta. Rok 1939. Klasa II Szkoły Powszechnej w Chrząchowie - uczniowie z Parafii Końskowola. Dyrektor szkoły Wincenty Plata i ksiądz Stanisław Zawadzki - katecheta. Zdjęcie zachowane w wyśmienitym stanie, został wykonany jedynie niewielki "kosmetyczny" retusz, oraz drobny fotomontaż. "Przepalenie" koloru białego na fotografii jest najprawdopodobniej spowodowane tym, że fotograf wykonał tzw. zdjęcie zdjęcia. Czyli aby powielić odbitkę sfotografował oryginał. Następne zdjęcie powielone zostało za pomocą tej samej techniki. Tłem fotografii jest wejście do szkoły. Wtedy jeszcze bez ganku, który został dobudowany w 1953 roku.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 013ac. Pierwsza Komunia Święta. Rok 1939. Szkoła Powszechna w Chrząchowie. Prawdopodobnie pozostała cześć klasy II, która nie zmieściła się na schodach na poprzednim zdjęciu. Lub może dzieci z innej miejscowości-parafii. Dyrektor szkoły Wincenty Plata i ksiądz Stanisław Zawadzki - katecheta.


 

fot. ze zbiorów p. Janiny Duda.

Fot. 013a. Listopad 1941 roku. Czasy wojenne. Trzy fotografie wykonane najprawdopodobniej tego samego dnia. Nauczycielka to Eufemia Śpioch, która w 1943 roku wyszła za mąż za nauczyciela Kazimierza Szałka.fot. ze zbiorów p. Danuty Kozak.

Fot. 013b. Listopad 1941 roku. Czasy wojenne. Trzy fotografie wykonane najprawdopodobniej tego samego dnia. Na zdjęciu p. Ludwik Pańczyk.


Zdjęcie najprawdopodobniej przedstawia klasę I, której wychowawstwo p. Ludwik Pańczyk objął w roku 1941. Była to wyjątkowo liczna klasa. Dziś gromadka maluchów, licząca ponad 60 osób niechybnie "w try miga" poradziłaby sobie z najwytrwalszym nawet belfrem.


Ciekawostką jest, że w ramach podziękowania za wychowanie, p. Ludwik Pańczyk otrzytmał od absolwenów tej klasy "Słownik wyrazów obcych" wyd. Arcta, wraz z podpisami uczniów. Słownik ten liczy sobie w chwili obecnej około 65 lat i jest pieczołowicie przechowywany przez córkę państwa Pańczyków - Jadwigę.fot. ze zbiorów Jakuba Chomury.

Fot. 013c. Listopad 1941 roku. Klasa IV. Czasy wojenne. Trzy fotografie wykonane najprawdopodobniej tego samego dnia. Na zdjęciu p. Ludwik Pańczyk.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak (wnuczki W. Platy).

Fot. 013d. Listopad 1941 roku. P. Wincenty Plata wraz z uczniami klasy II. Zdjęcie dobrze zachowane (podobnie jak wszystkie pozostałe) oraz doskonale opisane. Na jego podstawie ustaliłem datę wykonania pozostałych fotografii.fot. ze zbiorów p. Anny Sułek.

Fot. 014a. 9 maja 1952r. Klasa VI. Nauczyciele na zdjęciu to Józef Mosek i Ludwik Pańczyk.


 

fot. ze zbiorów p. Anny Sułek.

Fot. 014b. Najprawdopodobniej ten sam dzień, p. Ludwik Pańczyk z chłopcami w "pełnym uzbrojeniu". Lokalizacji wykonania zdjęcia oraz opisu brygady z łopatami nie posiadam. Zachęcam do rozszyfrowania nieznanych szczegółów.fot. ze zbiorów p. Aliny Suszek.

Fot. 014c. Chrząchów 1952 r. Klasa VII. Nauczyciel Józef Mosek.fot. ze zbiorów p. Aliny Suszek.

Fot. 015a. Chrząchów 1952 r. Klasa VII. Nauczyciel Józef Mosek.


 

fot. ze zbiorów p. Anny Sułek.

Fot. 015b. Data wykonania fotografii nieznana, natomiast miejsce to rzadko fotografowana południowa strona szkoły w Chrząchowie. Wiemy już gdzie znajdował się dawniej parking dla rowerów.fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot. 015c. Trudno powiedzieć, ale to najprawdopodobniej klasa wieczorowa. Lata tuż po wojnie, na zdjęciu min. p. Ludwik Pańczyk, siedzi pierwszy z prawej.fot. ze zbiorów p. Mariana Kęsika.

Fot. 016. Chrząchów 25 października 1954 r. Wychowawczyni Zofia Pańczyk, u stóp mamy, ze wstążkami we włosach siedzi Jadwiga Pańczyk.fot. ze zbiorów p. Stefana Komsty.

Fot. 017. Chrząchów klasa II 1954 r. Wychowawczyni p. Orłowska.fot. ze zbiorów Eweliny Chabros.

Fot. 017a. Przed szkołą, 1954r. Klasa VII. Na zdjęciu p. Ludwik Pańczyk.fot. ze zbiorów p. Anny Sułek.

Fot. 017aa. Rok 1954. Trójka nauczycieli z których rozpoznaję tylko p. Ludwika Pańczyka.fot. ze zbiorów p. Joanny Boruckiej.

Fot. 017ab. Wycieczka klas VI i VII nad morze rok szkolny 1959/1960.fot . ze zbiorów p. Emilii Dzięgiel.

Fot. 017b. Budowa szkolnych ubikacji, lub piwnicy. Budowę murowanych toalet rozpoczęto w roku 1960, prawdopodobnie więc zdjęcie pochodzi z tego właśnie roku.


Pierwszy z lewej stoi p. Ludwik Pańczyk, pierwszy z prawej to ówczesny szkolny woźny p. Bronisław Głowacki. Pomiędzy nimi stoją trzej murarze wykonujący te prace, nazwisk niestety nie znam.fot. ze zbiorów p. Joanny Boruckiej.

Fot. 017c. Rok szkolny 1960/1961. Wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego (ten ostatni wyraz niepełny i słabo czytelny, więc mogę się mylić w interpretacji).fot. ze zbiorów p. Eugeniusza Wiejaka.

Fot. 018. Klasa VII koniec roku szkolnego 1961. Pierwszy po prawej wśród nauczycieli siedzi p. Ludwik Pańczyk, następnie kolejno p. Barbara Polak, p. Helena Królikowska, ks. Wiktor Perestaj, p. Wanda Mrozek, p. Teresa Drążkiewicz i p. Katarzyna Matraszek.fot. ze zbiorów. p. Beaty Ratus.

Fot. 019. Chrząchów 1961 r. W towarzystwie młodzieży ks. Wiktor Perestaj.


 

fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot. 019a. Pierwsza Komunia Święta rok 1964. Na zdjęciu dwaj księża: od lewej ks. Józef Nowak, oraz ks. Wiktor Perestaj.


Zdjęcie najprawdopodobniej wykonane na tle północno-wschodniej ściany kościoła parafialnego w Końskowoli. O ile mnie pamięć nie myli tylko okno w zakrystii posiada kraty.fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot 019b. Rok 1964. P. Krystyna Żaba ze swoją klasą.fot. ze zbiorów Kuby Kuna.

Fot. 020. Chrząchów rok 1967 klasa I z wychowawcą p. Ludwikiem Pańczykiem.


 

fot. ze zbiorów Aleksandry Karpińskiej.

Fot. 020a. Klasa II teren przyszkolny. Wychowawczyni klasy p. Czesława Gicewicz rok 1967.


Na zdjęciu wnikliwe oko rozpozna p. Barbarę Skruszeniec, obecną wychowawczynię grupy przedszkolnej.fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot. 020b. Klasa IV rok 1967. Nauczycielki to: od lewej p. Krystyna Żaba, oraz p. Zofia Pańczyk.fot. ze zbiorów p. Eugeniusza Wiejaka.

Fot. 021. Wycieczka do Kazimierza Dolnego podana liczba na zdjęciu to 35, ale biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie na fotografii jest Ludwik Pańczyk wykluczam rok 1935.
Fot. 021a. Data o raz miejsce wykonania fotografii są nieznane, znam natomiast nazwiska nauczycieli znajdujących się na zdjęciu.fot. ze zbiorów Filipa Mańki.

Fot. 021b. Kurs na prawo jazdy. Na drzewie przyczepiona tablica do badania ostrości wzroku. W białych butach jeden z mężczyzn osłuchuje drugiego za pomocą stetoskopu. Może to zdjęcia z badań lekarskich. W centrum zdjęcia p. Ludwik Pańczyk.


Niestety nie znam daty wykonania zdjęcia. Miejsce to najprawdopodobniej okolice szkoły.fot. ze zbiorów p. Anny Sułek.

Fot. 021c. Jeszcze jeden kurs podpisany jako "Łagiewniki-Śląskie kopalnia Barbara". Wydaje mi się jednak, że trzeci od lewej to p. Ludwik Pańczyk. A miejsce, to boisko na terenie szkoły w Chrząchowie.fot. ze zbiorów Aleksandry Karpińskiej.

Fot. 021d. Ciekawostka, p. Krystyna Żaba z uczennicą na motocyklu WSK. Okolice szkoły rok 1965.fot. ze zbiorów Aleksandry Karpińskiej.

Fot. 021e. Klasa V z wychowawcą, p. Krystyna Żaba. rok 1965.


Na zdjęciu, pośród uczniów można doszukać się późniejszej p. dyrektor szkoły w Chrząchowie p. Marii Lewtak.fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot. 021f. Na odwrocie data 1962-1963. Więcej danych na temat zdjęcia nie posiadam. Porównując jednak fotografie 021e oraz obecną mam wrażenie, że pochodzą z jednego dnia. Jeśli się mylę proszę to sprostować.


 

fot. ze zbiorów p. Beaty Ratus.

Fot. 022. Szkoła w Chrząchowie po 1954 r.fot. ze zbiorów p. Joanny Boruckiej.

Fot. 023. Gdańsk 22 czerwca 1963 r. Wycieczka w terminie 19-22 czerwca 1963 r. do Malborka, Gdańska, Oliwy, Sopotu, Gdyni i Jastarni.fot. ze zbiorów Filipa Mańki.

Fot. 023a. Gdańsk najprawdopodobniej ta sama wycieczka, czyli czerwiec rok 1963. Na zdjęciu opiekunki wycieczki od lewej: p. Barbara Polak, p. Teresa Drążkiewicz, p. Maria Sułek oraz p. Pioś. Przy tym jednak nazwisku stawiam znak zapytania.fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot. 024. Szkoła w Chrząchowie, najprawdopodobniej rok 1986.fot. ze zbiorów p. Barbary Skruszeniec.

Fot. 024a. Malbork dnia 19 maja 1970 r. Wycieczka nad morze w terminie 18-24 maja. Uczestnicy zwiedzili Malbork, Gdańsk, Westerplatte, Sopot, Oliwę, Gdynię i Hel.


Spytacie "czemu taki babiniec"?


Otóż, na wycieczce było tak wiele osób, że nie wszyscy mieścili się na zdjęciu. Nauczyciele i chłopcy mają prawdopodobnie inne zdjęcie. Na wycieczkę pojechali pociągiem, organizatorem wyjazdu był p. Ludwik Pańczyk.


 

fot. ze zbiorów Aleksandry Karpińskiej.

Fot. 024b. Kolejna "Perełka" w naszej kolekcji. Rok 1970. Wycieczka do ZOO do Warszawy. Na słoniu Katarzyna Usarek - Córka p. Wiktora Usarka, za nią Bożena Gicewicz córka państwa Gicewiczów stojących obok.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 025. Chrząchów rok szkolny 1970/1971 Klasa I, wychowawczyni p. Zofia Pańczyk.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 026. Kadra nauczycielska, SP Chrząchów rok 1972/1973. fot. z kroniki szkolnej.fot. ze zbiorów p. Danuty Kozak.

Fot. 026a. Wycieczka do Zakopanego. Rok 1973, klasa VIII i młodsze. Opiekunami wycieczki byli: ostatni rząd od prawej p. Ludwik Pańczyk, obok niego stoi p. Wiktor Usarek n-l historii i chemii, niżej po lewej stoi p. Zofia Stępień n-lka matematyki oraz j. rosyjskiego i na dole po prawej siedzi p. Czesława Kuta n-lka nauczania początkowego.


Ciekawostka!!! Wśród uczniów znajduje się dobrze wszystkim znana p. Barbara Skruszeniec. Wychowawczyni naszej najmłodszej grupy przedszkolnej.fot. ze zbiorów Aleksandry Próchniak.

Fot. 026b. Malbork, rok 1976. Wśród nauczycieli p. Krystyna Żaba, oraz p. Wiktor Usarek.fot. ze zbiorów p. Anny Sułek.

Fot. 026c. Wycieczka nad morze. Najprawdopodobniej rok 1976 ten sam wyjazd. Tu zdjęcie na niszczycielu ORP Błyskawica. Okręt od 1 maja 1976 roku zakotwiczony był w Gdyni jako okręt muzeum. Do tego czasu była to jednostka bojowa. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 026d. Ten sam okręt 10 lat później. 22 maja 1986 roku. Zdjęcie na tle ORP Błyskawica. Wycieczka nad morze w dniach 21-24 maja 1986 roku.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 026e. Toruń 24 maja 1986 r. Ostatni dzień wycieczki nad morze i zwiedzanie miasta Kopernika w drodze powrotnej.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 027. 21 maja 1982 r. Rocznica nadania szkole imienia M. Konopnickiej. Grono pedagogiczne wraz z wnukiem pisarki p. Adamem Bieleckim i jego małżonką.fot. z kroniki szkolnej.

Fot. 028. 21 maja 1982 r. p. Tadeusz Kasprzycki z grupą dziewczynek z klasy IV. Uświetniały one rocznicę nadania szkole imienia tańcząc poleczkę.fot. ze zbiorów szkolnych.

Fot. 029. Jedno z ostatnich zdjęć szkoły, nieliczne są w kolorze. Rok 1987.Dzięki uprzejmości p. Hanny Kozak, wnuczki p. Wincentego i Janiny Platów, córki widocznej na niektórych zdjęciach Barbary, w moim posiadaniu znalazły sie pamiątkowe fotografie oraz dokumenty dotyczące pracy jej dziadków w szkole w Chrząchowie. Wiekszość jest opisana, wszystkie sa bardzo dobrze zachowane. Biorąc pod uwagę upływ czasu, zawieruchę wojenną, oraz kilka przeprowadzek jestem naprawdę pełen podziwu nad szacunkiem z jakim traktowane były pamiątkowe zbiory.


Niektóre z fotografii umieściłem już pomiędzy prezentowanymi wcześniej na stronie. Inne co do których mam pytania lub wątpliwości chciałbym pokazać na końcu strony. Gdyby ktoś wiedział jakie miejsca mogą przedstawiać, lub z którego roku pochodzą proszę o kontakt.ryc. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Ryc. 030. Na początek ciekawostka. Karykatura kierownika Wincentego Platy (prawdopodobnie). Prawda, że podobny? Geografia była jego pasją, więc namalowano go siedzącego na globusie. Akwarelkami, na zwykłym cienkim papierze.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 031. Zdjęcie o którym wiem jedynie to, że przedstawia kierownika Wincentego Platę z uczniami. Nic poza tym.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 032. Tu mamy fotografię prawdopodobnie drużyny harcerskiej, sądzę, że na jakimś wyjeździe. Z tyłu stoi p. Wincenty Plata, a pierwsza z prawej stoi najprawdopodobniej Janina Plata.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 033. Chrząchów wrzesień 1928 rok. Wśród dzieci po prawej stronie siedzi p. Janina Plata. Nazwiska pani siedzącej po lewej stronie nie znam.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 034. Chrząchów wrzesień 1928 rok. Po prawej siedzi p. Janina Plata w jasnej chuście. Nazwiska pani siedzącej po lewej stronie nie znam.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 035. Chrząchów wrzesień 1928 rok. Janina Plata. Najprawdopodobniej nad Kurówką. Może to być również Chrząchówek, opis na zdjęciu może być ogólnikowy. Nie było wtedy jeszcze budynku szkoły wiec nauka odbywała się w wynajętych domach prywatnych.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 036. Chrząchów 20 września 1928 roku. Po lewej z laseczką p. Wincenty Plata, po prawej, bokiem p. Janina Plata. Pozostałe osoby widoczne na zdjęciu są nieznane. Mam wrażenie, że wszystkie zdjęcia zostały wykonane jednego dnia, w tej samej okolicy.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 037. Chrząchów 20 września 1928 roku. Po lewej siedzą Wincenty i Janina Plata. Pozostałych osób nie znam. Miejsce wykonania fotografii trudne do określenia.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 038. Chrząchów 20 września 1928 roku. Sądzę, że gdzieś nad Kurówką rozpoznaję siedzącą Janinę Platę, a w centrum Wincentego Platę.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 039. Zdjęcia podpisane w albumie datą 1936. Przedstawiają najprawdopodobniej zajęcia wychowania fizycznego. Charakterystyczne jest boisko do siatkówki, wysoki słup za boiskiem, piaskownica po zdjęciu darni z ułożoną szeroka deską do odbicia i w tle droga oraz wiatrak. Widać również jakieś zabudowania. Nie jestem pewien tej daty, nie mam żadnych informacji co do miejsca wykonania fotografii. Nie znam również nazwiska nauczycielki. Proszę o pomoc, jeśli ktoś rozpoznaje to miejsce, lub jakąś osobę z fotografii.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 040. To samo ujęcie co na pierwszym zdjęciu, tylko inaczej wykadrowane.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 041. To samo miejsce, pod innym kątem. Lepiej widać piaskownicę, można również zauważyć drewniany płot.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 042. W tle nadal ten sam wiatrak. Troszkę inne miejsce wykonania fotografii.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 043. I jeszcze jedna scena w tym samym miejscu.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 044. Na tej fotografii mamy widok na boisko z ławeczki przed piaskownicą.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 045. I jeszcze raz to samo miejsce, Tym razem zabawa piłkami w piaskownicy. W tle drewniany płot. Fotograf stoi tyłem do słońca, cienie są króciutkie, można wnioskować, że płot okala północną stronę boiska.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 046. Ponownie piaskownica i piłeczki.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 047. Ten sam dzień, te same dzieci. Fotka wykonana jakby lekko z zachodniej strony. Studnia z pompą? Szkoła miała taką z kołowrotem, z łańcuchem. Kto jednak wie, co było przed wojną. Może to studnia przy szkole. fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.fot. ze zbiorów p. Hanny Kozak.

Fot. 048. I ostatnia fotka, tym razem lekko ze wschodu. W tle widać ten sam płot i jeszcze coś, ale co, trudno zgadnąć.


Tych kilka fotek nie ma prawie żadnego opisu, zupełnie nie wiem czy to okolice Chrząchowa, czy zupełnie inne miejsce. Proszę o pomoc w ustaleniu szczegółów. Popytajcie proszę tych którzy mogą pamiętać rok 1936 i lata wcześniejsze. Charakterystycznych szczegółów jest sporo. Wiatrak, studnia z pompą itp. powinny utkwić dość mocno w pamięci.


W prawdzie wiem, że w okolicach szkoły tuż za ulicą "Warszawską" znajdował się wiatrak, ten ze zdjęcia wydaje się jednak odsunięty dalej od drogi, na wschód, jakby w okolice Kurówki. Ale może się mylę. Poczekamy, może znajdzie się ktoś, kto rozpozna to miejsce.

 

 

Nie są to wszystkie fotografie jakie posiadamy, wiele z nich się powtarza, mamy również sporo fotografii z mniej odległej przeszłości. Póki co, zamieszczam te i podaję link do bezpośredniej strony gdzie są one opublikowane w lepszej rozdzielczości.


Oto on: link


Pod tym linkiem będę zamieszczał fotografie z krótkim opisem, w możliwie najlepszej jakości. Będę się również starał podpisać rozpoznane na fotografiach osoby. Zachęcam do komentarzy i pomocy w odkrywaniu tajemnic przeszłości.


Tomasz Stefański


Opracowanie: szkolnastrona.pl